1995 yapımı Keanu Reeves'inde oynadığı Bulutların ötesinde filminde Bağbozumunun çok romantik ve zevkli bir an olduğunu izlesek bile zevkli olduğu kadar çok da eziyetli ve yorucu bir işlemdir.

Batı bölgelerinde iklim durumuna göre yaklaşık Ağustos ayının ikinci haftasında başlayan bağbozumları sabah gün ağarması ile başlar.
Genelde sıcakların bastırdığı öğle saatlerinde sonlandırılır. Buradaki amaç yeterli şeker oranına ulaşan üzümlerin biran önce toplanmasıdır.

Toplanan üzümler kesinlikler bekletilmez. Hemen şaraphaneye fulvar makinasına tane patlatma & sap ayıklama işlemine gönderilir. Bekletilirse zararlı mikroorganizmaların oluşmasına dolayısıyla şarabımızın kalitesinin bozulmasına neden olur.Evde şarap yapacak olan şarap severlerin bağbozumu öncesi bulundukları yörelerdeki bağcılarla konuşup üzüm teminini önceden ayarlamaları önemlidir.

Şarap severler Ankara'da kalecik bölgesinde Kalecik Karası, Hasandede, Cabernet Sauvignon gibi üzümleri rahatlıkla alabilirler. İzmir'de üzüm çeşitliliği fazla olduğu için çok güzel şaraplık üzümleri temin etmek mümkündür. Şarap atölyelerinde bende şaraplık üzüm üreten bağcıların iletişim numaralarını katılımcılara vermekteyim. Dileyen şarap severler üzüm temini için benimle de temasa geçebilirler.

Bazı şarap severler kendi şarap gruplarını kurup sosyal medya üzerinden her yörenin kendi üzümlerini (örneğin Elazığ'dan öküzgözü, boğazkere, Denizli'den şiraz, Ege'den cabernet sauvignon, merlot gibi ) toplu olarak getirmektedirler. Sizler için bir seçenek olabilir.

Unutulmaması gereken konu kötü üzümden iyi şarap yapamazsınız. O yüzden mutlaka bağbozumunda kaliteli ve yeterli şeker oranına sahip şaraplık üzümler alınması gerekmektedir. Halden, pazardan marketlerden alınan üzümler ile de şarap yapılmaz.

Genel olarak :
Mevsimler değişiklere göre eylül ayının başında ülkemizde bağbozumu başlar.Ancak bölgesel değişikliklere göre üzümün olgunlaşma süresi değişebilir.
Üzüm direk üreticiden alınabileceği gibi yeterli şeker oranına sahipse kendi yetiştirdiğiniz üzüm de olabilir.

REFRAKTROMETRE:
Refraktometre ile üzümün şekeri ölçülerek yeteri kadar şekerlenip şekerlenmediği saptanır.
Üzümler erken toplanırsa : şarapta daha az şeker, renk maddeleri ve olgun tanen, daha fazla asit olur. Bu üzümlerden yapılan şaraplar, daha hafif, ferahlatıcı ve açık renkli olur.
Üzümler geç toplanırsa : daha fazla alkol, renk maddeleri ve tanen içeren, daha zengin şaraplar üretilebilir.
Üzümler çok geç toplandığında şarabın çok az miktarda asit içerme ve marmelatımsı tat alma riski vardır.

Türkiye’de : 15 Ağustos-15 Ekim